Gaz Yağı

Günümüzde eski kullanım alanlarının çoğunun yitirse de gaz yağı hala bazı durumlarda kullanılmaktadır. Gaz yağının kullanım alanları ise şu şekildedir;

  • Gaz yağları içerisinde eklenen farklı kimyevi maddeler neticesinde ayrıca 40 derece altından herhangi bir şekilde alev almaması sebebi ile de jet yakıtı olarak da kullanım alanı bulunmaktadır. Bu yağ diğerlerinin aksine daha sıvı bir yapıda bulunmaktadır. Bu sebeple kullanılan yerlerde uzun süreli kayganlık hissi uyandırmaktadır.
  • Çok uzun zamanlardan itibaren aydınlatma amacıyla kullanılan meşalelerde gaz yağı kullanılmaktaydı. Bu gaz yağı meşalenin uç kısmında yer alan beze sürülmek suretiyle oldukça uzun bir süre yanabilmektedir. Günümüzde meşaleler artık kullanım amacını yitirdiğinden dolayı bazen sembolik amaçla bu yöntem kullanılmaktadır.
  • Zift ve boya işlerinde kullanılan malzemelerde zift ve boyaların çıkarılması oldukça zordur. Bu amaçla gaz yağı kullanılan araçların temizlenmesinde tiner görevi üstlenerek oldukça etkili olabilmektedir. Son derece güçlü etkisi asfaltın daha ince hala gelmesini sağlamaktadır.
  • Özellikle soba kullanan kişiler için sobanın hızlı bir şekilde tutuşturulmasına kullanılmaktadır. Bu nedenle sobalı evlerde oldukça faydalı bir ürün konumundadır. Çok hızlı alevlendiği için soba tutuşturma işleminde oldukça dikkatli davranmak gerekmektedir
  • Araçların çamurluk kısımlarında çeşitli sebeplerle meydana gelen zift ve şerit çizgisinin boyasından kurtulmak amacıyla kullanılabilmektedir.